روتوش عکس

از مهمترین قسمت های ویرایش یک عکس روتوش چهره است.در این مقاله آموزشی که مقاله ای در سطح متوسط است، یاد می گیرید که چطور لکه های پوست را حذف و یا  بینی را کوچک کنید. این کار با چند ترفند ساده و در زمانی کوتاه انجام می شود.

روتوش و میکاپ عکس

مرحله اول:
ابتدا تا جایی که ممکن است رنگ کلی عکس را اصلاح کنید .این کار باید از طریق گزینه های  Image>Adjustments انجام شود.
عکسی که برای روتوش انتخاب کردیم کمی قرمز به نظر می آید.با استفاده از گزینه های curves و hue/saturation  آن را اصلاح می کنم.بعد برای آنکه عکس را کمی روشن تر کنیم از گزینه levels استفاده می کنم (این پنجره با کلید ctrl + L باز میشود).در این پنجره عکس را کمی روشن تر میکنیم .

مرحله دوم:
بعد از آنکه ویرایش رنگ ها به پایان رسید یک لایه جدید ایجاد کنید.لایه های جدید برای آن است که کنترل بیشتری روی مراحل کار داشته باشید.تا اگر در هر مرحله نتیجه کار را نپسندیدید بتوانید آن را حذف کرده و دوباره تکرار کنید.
با استفاده از ابزار brush و clone  stamp لکه های بزرگ و عیوب چهره را از بین ببرید. مخصوصا چروک های  زیر چشم را می توانید با این ابزار حذف کنید.

مرحله سوم:
اگر عکس ایراداتی مانند بینی یا چانه بزرگ یا لب های خیلی کوچک دارد آن را به راحتی با فیلتر liquefy تصحیح نمایید. با ابزار هایی که در این پنجره وجود دارد شما می توانید قسمتی از تصویر را برجسته کنید یا بکشید یا به عبارت دیگر بزرگ و کوچک کنید.ابزار های “Pucker” و “Bloat” بیشترین کاربرد را در بزرگ یا کوچک کردن یک قسمت دارند.دقت کنید که اندازه قلم تاثیر بسیاری در دقت نتیجه ی کار شما خواهد داشت.
در تصویری که انتخاب کردیم  با ابزار “Pucker” بینی را و با ابزار “Warp” چانه را  کوچک کرده ایم و برجستگی گردن را از بین بردیم.

مرحله چهارم:
در این بخش روی ویرایش پوست کار میکنیم.ابزار clone  stamp را با یک قلم بزرگ و hardness حدود ۲۵% انتخاب کنید.با صرف توجه و حوصله تلاش نمایید لکه های روی پوست را از بین ببرید.این کار بهتر است با کلیک کردن انجام شود نه کشیدن ماوس.دقت کنید که یک قسمت از تصویر را در جای دیگر تکرار نکنید.هر وقت این اتفاق افتاد از طریق پنجره history به عقب برگردید.

مرحله پنجم:
بار دیگر از طریق پنجره های Image>Adjustments رنگ تصویر را اصلاح کنید.دقت داشته باشید که فیلتر روشن کردن تصویر نباید روی نواحی اطراف مو اعمال شود.

مرحله ششم:
در نهایت با ایجاد یک لایه جدا و استفاده از براش رنگ های بنفش و قرمز  با opacity حدود ۲۰ در صد میتوانید میکاپ عکس را نیز به شکل زیر انجام دهید.

آموزش میکاپ چشم به صورت حرفه ای تر در عکس رو میتوانید در این پست مشاهده کنید: فیلم آموزش میکاپ چشم در فتوشاپ

نتیجه نهایی را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

میکاپ و آرایش عکس

میتوانید مقاله ی این آموزش را از لینک زیر دانلود کنید.